
Vastseliinas on võimalik näha iidse piiskoplinnuse varemaid, mis asuvad Vastseliina alevikust 6 kilomeetri kaugusel. Kindlus mis valmis 14. sajandi keskpaiku hävitati Põhjasõja käigus.
Obinitsas on võimalik Tuhkvista oja paisjärve kõrgel kaldal näha seismas Seto lauluema kuju. Sda võib pidada üheks tuntumaks Setomaa sümboliks. Seal on ka mälestuskive teistele tuntud leelotajatele.
Obinitsas asub ka Seto muuseumitarõ. Seal saab näha seto vanavara, rahvarõivaid.
Mööda ei tohiks minna ka Obinitsa kirikust. Algselt ehitati möödunud sajandi alguses Obinitsa kool- kiri. Kus esimesel korrusel toimus koolitöö ja teisel korrusel jumalateenistused. Nõukogude ajal aga võeti kiriku torn maha. 1950. aastal aga alustati uue kiriku ehitamisega, mis valmis paari aasta pärast. Issanda Muutumise õigeusu kirik oli kahe torniga.
Värskast lõunas, Värska ja Verhulitsa vahel kasvab iidne mänd, mis kohaliku uskumuse järgi vahendas siinset maailma ja teispoolsust. Laudsi (surivoodi) männi all põletati koolnu külje all olnud õled ja seal olla puruks löödud ka temale kuulunud savinõusid. Sellega sulgus kadunukese jaoks lõplikult tee tagasi.
Värska õigeusu kirik valmis 1904. aasta. See on punastest tellistest ja maakividest „mustriga“ pühakoda, mille juure pääseb läbi kaarduva telliskiviga värava. Kiriku aeda on maetud leeloema Anne Vabarna ja kirikus leidub hulk imekauneid ikoone.
Värskas asub Seto Talumuuseum, mis tutvustab 19. sajandi lõpu ja 20. sajandi alguse seto talurahvaarhitektuuri, vau tööriistu, rikkalikku käsitööd.
Huvitavad kohad külastamiseks oleks ka Podmosta küla, mis asub otse pärapõrgu ehk seal lõppeb nii autotee, maismaa kui ka Eestimaa, ning „Saatse saabas“ , selleks et sinna saada tuleb sõita läbi Venemaa
No comments:
Post a Comment